X
 14.08.2023 Живот

Оваа земја нуди бесплатен такси-превоз за сите напиени гости во ноќните клубови

Веќе не постои никакво оправдување за прекумерно консумирање алкохол, а потоа возење автомобил, особено во Италија.

Имено, италијанската влада планира да иницира пробна иницијатива, чија цел е на пијаните индивидуи да им понуди можност да користат бесплатни такси-услуги.

Италија моментално тестира стратегија со која ќе им понуди бесплатно такси возење на гостите во ноќните клубови, со цел да го намали возењето во пијана состојба и фаталните несреќи. Оваа пробна иницијатива треба да трае до средината на септември, а ќе се спроведува во шест ноќни клубови во различни региони во земјата.

Во рамките на оваа програма, лицата кои изгледаат пијано ќе бидат подложени на алко-тест. Доколку резултатите од тестот го надминат законскиот лимит, ќе им биде повикано такси кое ќе ги однесе дома. Финансирањето на овој подвиг го обезбедува Министерството за транспорт, со поддршка на министерот за транспорт Матео Салвини.

- Бесплатно такси на крајот на ноќта за оние кои испиле премногу алкохол - објави министерот Салвини на неговиот твитер-профил.

Италија беше сведок на бројни несреќи во кои учествувале лица кои возеле под дејство на алкохол. И покрај зголемените казни, несреќите не се намалени. Сега, со воведување на бесплатна такси-услуга, постои потенцијал што позитивно би ја променил ситуацијата.

Возењето во пијана состојба е сериозен проблем во Италија, се вели во извештајот на Европскиот совет за безбедност на транспортот од 2020 година. Истражувањата покажаа дека нивото на прифаќање на возење во пијана состојба во Италија е високо во споредба со другите земји на Европската Унија.

Извор: Livemint.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот