X
 14.11.2019 Наука

Каков би бил погледот од Земјата ако околу неа кружат други планети?

Сигурно дека еден ден нема да се разбудите и да го видите Јупитер на небото, но две неверојатни анимации покажуваат како би изгледало тоа.

Астрономот-аматер Николас Холмс на својот јутјуб-канал објавува видеа за вселената. Едно од нив покажува како би изгледало ако планетите во нашиот Сончев Систем орбитираат околу Земјата на растојание колку што е оддалечена Месечината.Второто видео го прикажува истото сценарио - парада од планети на небото над еден град, навечер.- Сакав да видам како ќе изгледа - изјави Холмс за „Бизнис инсајдер“.

Така, тој направил видео од небото над Хантсвил, Алабама, и ја заменил Месечината со другите планети. Анимациите подолу се резултат на неговата работа.

Џејмс О'Донг, планетарен научник кој работи во Јапонската вселенска агенција, вели дека големината на планетите во видеото е точна.

Во видеото го нема Меркур затоа што е малку поголем од нашата Месечина.

Холмс направил и ноќна верзија од сценариото. Видеото во продолжение ги покажува прстените околу Уран, а се појавува и месечината на Сатурн.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука