X
 09.03.2015 Наука

Жени-пионери кои целосно ја променија физиката


Од откривање на пулсарите до поправање на оптиката во вселенскиот телескоп „Хабл“ - ова се жените кои го промениле начинот на кој гледаме кон астрономијата и физиката. Можеби е време да се престане да се мисли на жените како „послаб пол“ кој знае само да готви и чисти.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука