X
 14.12.2022 Технологија

Направени соларни панели потенки од човечко влакно

Група инженери од Технолошкиот институт во Масачусетс смислиле решение за производство на електрична енергија во изолирани средини.

Станува збор за соларни панели кои се толку тенки, што може да претворат каква било површина во генератор. Овие соларни панели се потенки од човечко влакно и може да се залепат на посилен материјал.

Примената на овие соларни панели е широка. Тие може да се постават на бродови за да произведуваат електрична енергија на море, на шатори при кампување, на дронови или да се користат во операции за спасување при несреќи.


Тенките соларни панели се направени од полуспроводливо мастило, а произведуваат 18 пати повеќе електрична енергија по килограм во однос на обичните соларни панели.

Меѓутоа, тие треба да бидат ставени во уред кој ќе ги заштитува од околината, како стаклен сад.

Извор: Interesting engineering
Насловна фотографија: MIT
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија