X
 22.09.2022 Живот

Цената на струјата во Европа ќе скокне на над 500 евра за мегават-час

Швајцарската компанија „Прогнос“ го анализирала можниот развој на цената на електричната енергија и прогнозира дека ќе биде уште повисока.

- Трајниот прекин на испораките на гас од Русија во наредните месеци уште еднаш нагло ќе ја зголеми цената на струјата - проценуваат швајцарските експерти.

Во прогнозата подготвена за баварската економија, експертите претпоставуваат дека во текот на следната година цената на струјата ќе биде над 500 евра за мегават-час и дека дури тогаш ќе почне да паѓа.

Процената се потпира на претпоставката дека Русија не испорачува гас.

Во случај Русија да ѝ испорача гас на Германија во намален обем, експертите пресметуваат дека цената на гасот следната година би можела да биде околу 189 евра, што не е многу повеќе од сега.

Извор: Politika.rs
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот