X
 06.03.2015 Забава

Оружје на масовно образование: Тенк "вооружен" со 900 книги

Со цел да го одбележи Светскиот ден на книгата (5 март), компанијата „7UP“ го овласти аргентинскиот уметник Раул Лемесоф да изгради еден од неговите познати тенкови со книги.

1


Тој зел Форд Фалкон 1979, и создал нова библиотека на тркала со надворешна рамка која може да носи 900 книги. Лемерсоф вели дека неговата милитаристичка библиотека е оружје на масовно образование; тој вози низ улиците на Аргентина и дава бесплатни книги за секој кој сака, се` додека тие ветат дека ќе ја прочитаат.

 
2

4

4

5
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава