X
 14.01.2015 Наука

Нил де Грас Тајсон: "Дали универзумот има цел?"

Подолу можете да го погледнете видеото кадешто Нил де Грас Тајсон на глас го чита одговорот на прашањето: „Дали универзумот има цел?“

 

2


Она во кое астрофизичарите се навистина вешти е тоа што често „големите“ човечки прашања прават да изгледаат толку мали и апсурдни. Карл Сејган направи неверојатно добра работа со неговиот познат говор „The pale blue dot“, а онаму кадешто тој застана Тајсон продолжи.

Се`уште живееме во свет кадешто мислиме дека се` се врти околу нас. До некој степен тоа е вистина, меѓутоа дозволете Тајсон сето тоа детално да ви го објасни.

 

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука