X
 11.03.2015 Уметност

Надреални илустрации кои ќе ве транспортираат во друг свет

Литванскиот уметник Гедиминас Пранквечиус е слободен илустратор и уметник кој неговите цртежи ги спојува со програмите како Фотошоп, 3D софтвер и Corel Painter за да постигне ефекти на соништа кои на неговите илустрации му даваат надземно и магично чувство.

 

1


„Не бев многу добар ученик на училиште, но навистина сакав да цртам“, вели тој. „Како резултат на тоа, се запишав во уметничко училиште, а подоцна и на уметничка галерија“, додава тој.

Погледнете ги неговите неверојатни дела - линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност