X
 08.04.2015 Технологија

Каде завршува електронскиот отпад од целиот свет?


Сте слушнале за пазарот Агоблоши во Гана? Таму се наоѓа целиот електронски отпад од западниот свет. Отпадот се гори и вредните метали се продаваат. Тоа не е единственото такво место во светот, за жал.

Италијанскиот фотограф Валентино Белини е фотограф кој патува низ светот барајќи вакви места и претставувајќи ги на јавноста. Секоја негова фотографија зборува повеќе од илјада зборови.

ГАЛЕРИЈА


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија