X
 15.04.2015 Наука

Како авионите остануваат во воздух?


Авионите летаат во воздухот бидејќи нема генерална сила која дејствува на целото тело со патниците во него. На него дејствуваат помали, засебни сили, кои може да бидат балансирани за авионот да стои во воздух.


За подетално објаснување погледнете го креативното илустрирано видео од „Minute physics“.Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука