X
 16.04.2015 Наука

Што ги предизвикува турбуленциите за време на летот?

Доколку некогаш сте летале со авион можеби знаете како е да се има турбуленции. Што ги предизвикуваат овие турбуленции?Турбуленциите се предизвикани од воздушни патеки кои патуваат насекаде околу нашата планета. Овие патеки може да бидат долги илјадници километри, но најчесто не се толку широки.

Комерцијалните авиокомпании и контролорите на авионскиот сообраќај се свесни за овие појави. Авионите летаат во или против овие воздушни струи. Воздухот поминува многу брзу во овие патеки, но тие може да се спојат со поспори воздушни струи и тука се појавуваат турбуленциите.

Повеќе за опасностите од турбуленции во видеото долу.
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука