X
 20.09.2018 Живот

Авиокомпанија од Хонг Конг погрешно го напишала своето име на новиот авион

„Катеј Пацифик“ (Cathay Pacific), авиокомпанија со седиште во Хонг Конг, насмеа многу луѓе со новиот натпис на авионот. Наместо да напише „Pacific“, напишала „Paciic“, а авиокомпанијата сама се пошегувала на својата грешка на нејзиниот твитер-профил, на кој објавила фотографии од авионот кој повторно оди на пребојување заедно со коментарот: - Oops this specila livery won't last long! She's going back to the shop.

Оттаму истакнаа дека станува збор за обична грешка, иако некои не се согласуваат со тоа.

- Растојанието е премногу правилно за обична грешка. Треба да има поголемо растојание помеѓу буквите за да ме уверат дека станува збор за пропуст - вели еден инженер.

Корисниците на социјалните мрежи прават шеги на нивна сметка и се прашуваат дали можеби станува збор за нова компанија или тајфун што отпатувал со буквата „F“. Но, имаше и такви што ја критикуваа грешката.

- Можеби вашите работници треба да знаат англиски. Тоа би била добра идеја - пишува еден твитер-корисник.

Грешка или не, компанијата ќе ја чини неколку илјади долари.

Ова не е првпат авионите од Хонг Конг да мора повторно да се пребојуваат. Кога пред неколку години било претставено зеленото лого на еден од претходно ребрендираните примероци, било нацртано во спротивна насока.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот