X
 20.04.2015 Наука

Дали Марс ја чува тајната за вонземскиот живот?Најчесто вонземскиот живот го замислуваме како мали зелени суштества со антени, но поголеми се шансите дека би пронашле живот во облик на микроби. Научникот Натали Каброл нè носи во потрагата по микроби на Марс - потрага на околина која потсетува на Андите. Начинот на кој микробите се адаптираат за живот на овие планини може да ни покаже каде да бараме на Марс.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука