X
 12.05.2015 Технологија

Најдобрите екстензии на Google Chrome кои треба да ги имате

Ако го користите интернетот за работа, учење или забава, тогаш вашиот живот е веројатно покомплициран отколку што треба да биде. Google Chrome Има илјадници екстензии кои можат да го подобрат вашето искуство додека сурфате. Ви ги нудиме екстензиите кои дефинитивно треба да ги пробате.

 

hrom


1. Earth View - Оваа екстензија ви дава слики од сателити секој пат кога ќе отворите ново прозорче.

2. Lazarus - Со часови сте ја пополнувале апликацијата која ви била потребна, и на грешка сте притиснале backspace на пребарувачот. Доколку го имате Lazarus, нема потреба се грижите затоа што ви ја зачувува работата.

3. Save text to Google Drive - Ова е една од најпопуларните екстензии на Google Chrome. Ви овозможува да ги прочитате новостите подоцна.

4. Pixlr - За сите графички дизајнери, оваа екстензија ви овозможува да ја едитирате било која слика која ќе ја сретнете на интернет.

5. Black menu - Black Menu е мала екстензија која ви овозможува пристап до Gmail, Youtube, Google maps додека гледате други веб страни и извршување на други задачи.

6. AdBlock Plus - Сите го сакаат AdBlock Plus освен луѓето кои се обидуваат да заработат пари со онлајн рекламирањето. Оваа екстензија ги спречува поп ап рекламите и ги сечи рекламите од видеата на YouTube.

7. Simple = Select + Search - Кога избирате било кој текст и десен клик, ќе ви биде дадена опција да го пребарате тексто на Google, IMDB, Wikipedia, Facebook и други веб страни.

8. Currently
- За оние кои сакаат да поминат цел ден на компјутер, оваа екстензија овозможува две најважн информации кои треба да ги знаете: времето и временската прогноза.

9. Hide YouTube comments - Кога гледате видеа онлајн, веројатно не сакате да ги читате коментарите од другите луѓе.

10. Hola Better Internet - Оваа екстензија е одлична за оние кои патуваат постојано бидејќи овозможува да ги преминете сите владини цензури во делови од светот кадешто одредени интернет активности се често потиснати.
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија