20.05.2015 Технологија

Доделени се првите вредносни ваучери за таблети со надворешна тастатура

Министерот за информатичко општество и администрација, Иво Ивановски и деканот на Факултетот за информатички науки и компјутерско инженерство (ФИНКИ), Димитар Трајанов, денеска 20 мај 2015 година, (среда) ги доделија ваучерите за набавување на таблет компјутери со надворешна тастатура за потребите на редовните студенти и студентите евидентирани како лица со посебни потреби. Околу 4.500 студенти од денес па до 25ти јуни ќе може да ја искористат оваа мерка и добијат таблет чија сума не надминува 8.000 денари.

7.290 студенти аплицираа за 12.000 ваучери. Некои од нив не ги исполнуваа предвидени критериуми – нивните родители имале високи месечни примања или пак не биле апсолвенти, па така

За апликациите на уште 728 студенти претстојат дополнителни проверки.

НАЈДОБАР ТАБЛЕТ СО ТАСТАТУРА ЗА ВАШИОТ ВАУЧЕР

Список на студенти од Филозофскиот факултет - Скопје кои добиле вредносен ваучер

Технологија