X
 03.07.2015 Технологија

Супер брзи ласерски холограми кои можете да ги допрете

Сонот човек да може да допре и да комуницира со холограми беше предмет на многу научно фантастични приказни, меѓутоа една лабораторија во Јапонија успеа да го реализира овој подвиг.

 

1


Истражувачите од јапонската група „Digital Nature“ со користење на фемтосеконд ласери успеале да го реализираат невозможното.

Овој вид на ласерско индуцирана плазма беше и претходно демонстрирана, меѓутоа ова е прв пат овој механизам да биде создаден без да биде штетен за човечки допир преку намалување на времетраењето на ласерските експлозии на повисока фемтосеконд резолуција.

На видеото е прикажано како со прст можат да се допрат холограмите напарвени од воксели. Холограмите вклучуваат срце, ѕвезда и малечка самовила.

Иако механизмот се`уште не може да се користи како средство за создавање на вистински холодек, истражувачкиот тим предвидува користење на технологијата за антенски холографски интерфејси.
Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија