X
 09.07.2015 Култура

Фотографии од индустриската зона во Сребреница - 20 години после војната

Во една од некогашните индустриски зони во Сребреница, во селото Зелени Јадар, на 10-тина километри од центарот на градот, пред војната постоел комплекс за преработка на дрво во кој работеле околу 2.000 луѓе.

 

zona


Во индустриската зона на Сребреница денес работи само една фабрика и погон за сечење дрва.


Фабриката за пелети е инвестиција на Холанѓанецот Маркус де Вита и беше отворена пред една година. Сега има 30 вработени кои работат во три смени.

 

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Култура