X
 23.07.2015 Наука

Вонредна прес-конференција на НАСА... Следете ја во живо!


НАСА има големи вести поврзани со потрагата по планети слични на Земјата. Вселенската агенција најави објавување откритие на својот телескоп „Кеплер“ за време на прес-конференција која ќе се одржи денес.

Телескопот е дел од мисија посветена на наоѓање планети слични на Земјата, а организирањето вонредна прес-конференција во врска со откритие е необично и возбудливо.


Имено, целта на мисијата е наоѓање планети соодветни за живот. Мисијата бара планети на совршена дистанца од нас и од ѕвезда која се наоѓа во зона која се смета за соодветна за живот.

Прес-конференцијата ќе се одржи денес во 18:00 по македонско време. 

Следете ја во живo на ОВОЈ ЛИНКПодготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука