X
 17.08.2015 Живот

Фотографија која се создава само еднаш во животот

Британскиот фотограф Рој Ример пред неколку дена објави фотографија за која слободно може да се каже дека се гледа еднаш или нитуеднаш во животот.

 

фото


На Ример му биле потребни 10 месеци за да успее да го реализира најголемиот предизвик уште од почетокот на неговата кариера - да фати був во лет, во текот на ноќен лов.

Приказната започнала такашто тој одлучил да направи серија фотографии на бувови во нивните гнезда, но тогаш сфатил дека сака нешто повеќе од тоа. „Ми се допадна како испадна. Бувот се наоѓа над камерата, па фотографијата е од перспектива на глушец кој само што не е изеден“, вели Ример. 

 


Last night I photographed a Barn Owl hovering above prey at a local farm where I have been baiting them for some time, ...

Posted by Roy Rimmer on Monday, August 3, 2015
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот