X
 14.09.2015 Наука

Нови фотографии од Плутон нудат поинаков поглед на планетата


Помина речиси два месци откако вселенското летало „New horizons“ прелета покрај џуџестата планета Плутон.

Првите фотографии од леталото ни дадоа и прв близок поглед на оваа планета, а сега имаме повеќе фотографии кои ни ја покажуваат Плутон во ново светло. НАСА ги собира податоците од „New horizons“, но поради оддалеченоста тоа се одвива тешко и 95% од податоците се наоѓаат на леталото.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Драгана Петрушевска
Тагови:

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука