X
 06.11.2015 Наука

Природни фотографии или уметнички дела?


Како што се приближува зимата, листовите ги менуваат боите во најразлични нијанси, а потоа паѓаат поради пократките денови и недоволното количество сончева светлина кое го добиваат.

Природната боја на листовите е портокалова и жолта, па кога хлорофилот кој ја дава зелената боја престанува да се лачи, дрвјата започнуваат да произведуваат црвен пигмент. Целиот овој процес изгледа неверојатно одозгора.

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука