X
 11.11.2015 Технологија

Вештачката интелигенција во Google денес станува се` поинтересна

Пионерската политика за развој на вештачката интелигенција во Google денес станува се` поинтересна. Тие го објавија „TensorFlow“, новиот новиот систем за вештачка интелигенција која се користи од препознавање на говор во бучни средини до пронаоѓање на фотографии на интернет.

 

гугл


Станува збор за софтвер со отворен код на кој секој може да работи. Тензорите на повици се прават комплексни структури на податоци преку компјутерскиот нервен систем и овој процес овозможува учење со машина и се користи во многу производи на Google, од Search до Inbox. Google translate на пример, со ваква помош ги препознава странските зборови на фотографиите и ги преведува во реално време.

Google тврди дека новата програма е пет пати побрза од првата генерација и може да работи на илјадници компјутери или на еден паметен телефон. „TensorFlow“ е open source бидејќи Google сака да ја забрза иновацијата и да ги олесни размените на идеи и кодови.

 

Во моментов постои само една верзија која работи на еден уред, а верзијата со повеќе машини треба да стигне наскоро. Нема сите да бидат open-source, се делат само некои алгоритми кои работат на нивниот мотор.


„Знаеме од прва рака што „TensorFlow“ може и мислиме дека надвор од Google би имал уште поголемо влијание. Се надеваме дека заедницата која развива машинско учење, сите од академски истражувачи до инженери и хобисти, многу побрзо ќе разменуваат идеи преку кодовите, а не само преку научните трудови“, велат од Google.

 


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија