X
 15.01.2019 Забава

Подземен музеј на скулптури од сол во Полска

На југот од Полска има една необична солена пештера-музеј која се наоѓа на 327 метри под земјата.

Порано тоа било рудник за сол, активен од 13 век до 2007 година, но денес е туристичка атракција што годишно ја посетуваат милион туристи, каде што се прават и свадби.

Рударите низ вековите ја покажале и својата уметничка умешност, за што сведочат скулптурите од сол кои го прават овој музеј уште поавтентичен.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Забава