X
 15.01.2020 Живот

Фотографии што ја покажуваат ужасната моќ на вулканот Таал, кој еруптира на Филипините

Додека Австралија се соочува со пожари, Филипините се погодени од друга природна катастрофа. На 12 јануари еруптира вулканот Таал, кој се наоѓа на големиот остров Лузон, испуштајќи пепел и пареа на височина од 8 километри на небото. Филипинскиот институт за вулканологија и сеизмологија соопшти дека вулканот влегол во период на нестабилност што прераснал во магматска ерупција и сериозно исфрлување лава со грмотевици и удари од светлина.

Директорот на институтот, Ренато Солидум, го зголемил нивото за паника на максимално ниво 5 и сега се верува дека е можна опасна експлозивна ерупција во период од неколку часа до неколку дена.

Институтот нареди евакуација во градовите Балет, Сан Николас и Талисеј во Батангас и во други градови на брегот на езерото Таал. Додека луѓето го гледаа вулканот со страв и воодушевување, некои успеале да направат неверојатни фотографии.

За жал, бројките не се во корист на жителите. Се чини дека ќе се случи потешка експлозивна ерупција, а Канцеларијата за координација на хуманитарните работи на Обединетите нации издаде извештај за состојбата во кој се вели дека 459.300 лица се наоѓаат во рамките на опасната зона од 14 километри.

ГАЛЕРИЈА
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот