X
 15.04.2019 Живот

Папата Франциск: Кога станувате роб на вашиот мобилен, ја губите слободата

Ослободете се од зависноста од мобилните телефони, нагласи папата Франциск во говор пред група италијански тинејџери во средното училиште „Висконти“ во центарот на Рим.

Папата рекол дека се согласува оти мобилните, како технолошки напредок, се одлична помош во секојдневието и дека треба да се користат во позитивни цели и умерено.

- Кога еднаш ќе му станете слуга на својот мобилен телефон, ја губите слободата - истакна поглаварот на Римокатоличката црква.

Понатаму тој ги повика младите да не се плашат од тишината и самотијата.

- Не секогаш, секако, оти тоа не е многу добро за луѓето, но повремено човек треба да најде време само за себе - нагласи папата.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот