X
 15.04.2023 Живот

Во која држава во светот има најмногу оружје?

Само неколку земји во светот го забранија поседувањето оружје, а повеќето имаат строги закони за негово купување.

Но во САД граѓаните поседуваат најмногу оружје во приватна сопственост.

- Оружјето е трајна стока. Кога ќе го купите или шверцувате, тоа ќе се користи долго време, што има огромни последици - вели Џон Линдзи-Полан, активист кој се залага за построга контрола на оружјето.Извор: ВВС
Фото: Screenshot/BBC
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот