X
 15.06.2024 Здравје

Ако тироидната жлезда ви работи забавено, треба да јадете повеќе протеини

Ако имате хипотироидизам, намалена или забавена функција на тироидната жлезда, треба редовно да појадувате. За да се овозможи стабилност на концентрацијата на гликоза во крвта, за појадок треба да јадете храна со низок до среден гликемиски индекс.

Посегнете по помали оброци - половина рака бадеми попладне, или три коцки темно чоколадо, се добар начин за регулирање на хормоните поврзани со сигналот за ситост.

Консумирајте доволно протеини во исхраната, на пример 1,2-1,5 кг, но од риба и од растителни извори (зеленчук, житарки, јаткасти плодови) и белки од јајца за да ја зачувате мускулната маса, што може да го стимулира забрзувањето на метаболизмот.

Извор: 24sata.hr

Фото: Freepik

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје