X
 15.06.2024 Живот

Здрави навики што ја зголемуваат интелигенцијата

Како што поминуваат годините, така се зголемува потребата да ја подобриме моќта на нашиот мозок. Но, во таа потрага честопати ги занемаруваме едноставните, секојдневни навики кои можат да имаат огромно влијание врз нашите когнитивни способности.

Научните истражувања покажаа дека усвојувањето одредени навики не само што може да ја одржи, туку може и да ја зголеми нашата интелигенција. Во продолжение ви нудиме неколку навики што можете да ги усвоите за да го одржувате вашиот мозок во топ-форма.

1. Читајте редовно


Читањето е моќна алатка за подобрување на функцијата на мозокот. Го стимулира умот, го зголемува знаењето и го подобрува вокабуларот. Исто така, редовното читање може да ја забави стапката на когнитивно опаѓање како што старееме. Ангажирањето со различни жанрови и предизвикувачки текстови го поттикнува мозокот да размислува критички и да разбира сложени идеи. Без разлика дали се работи за романи, весници или списанија, читањето го одржува мозокот ангажиран и активен.

Истражување на Универзитетот во Ливерпул покажа дека луѓето кои редовно читаат имаат подобрена ментална агилност. Читањето бара концентрација и имагинација, што помага во развојот на нервните врски. Затоа, следниот пат кога ќе помислите да го земете телефонот, размислете да земете книга наместо него.

2. Одржувајте го нивото на љубопитност

Љубопитноста е движечка сила која стои зад учењето и иновациите. Љубопитниот ум секогаш бара нови информации, поставува прашања и истражува различни перспективи. Според истражувањето на Универзитетот во Калифорнија, љубопитноста го подготвува мозокот за учење, што го олеснува задржувањето на новите информации. Ова истражување сугерира дека кога сте љубопитни за некоја тема, постои поголема веројатност вашиот мозок да запомни информации поврзани со неа.

Одржувањето на љубопитноста може да биде едноставно како да се обидувате да научите нешто ново секој ден, без разлика дали тоа е нов јазик, музички инструмент или хоби. Опкружете се со луѓе кои го предизвикуваат вашето размислување и ве запознаваат со нови идеи. Постојаната потрага по знаење го одржува вашиот мозок активен и ангажиран, промовирајќи доживотно учење и ментална агилност.

3. Поставувајте си предизвици

Менталните предизвици се клучни за здравјето на мозокот. Исто како и мускулите, и мозокот треба да се вежба за да остане силен. Вклучувањето во активности кои ги предизвикуваат вашите когнитивни способности може да помогне да се создадат нови нервни патишта и да се зајакнат постојните.

Без оглед дали станува збор за судоку, шах или учење нов јазик, предизвиците го одржуваат мозокот остар.

4. Сонот е многу важен

Квалитетниот сон е неопходен за оптимална функција на мозокот. За време на спиењето, мозокот ги обработува информациите од денот, ги консолидира сеќавањата и ги чисти токсините. Спиењето игра клучна улога во учењето и меморијата. Без соодветен сон, вашиот мозок се бори да ги извршува овие функции, што доведува до когнитивни оштетувања.

Возрасните треба да се стремат кон 7-9 часа сон навечер. Постојаните распореди за спиење и релаксирачката рутина пред спиење може да го подобрат квалитетот на сонот. Исто така, избегнувањето на екраните пред спиење и создавањето мирна средина за спиење може да придонесат за подобар одмор.

5. Здрав начин на живот

Вашиот целокупен начин на живот има значително влијание врз здравјето на мозокот. Редовната физичка активност, балансираната исхрана и менаџирањето со стресот се клучни компоненти за здрав начин на живот кој ја поддржува функцијата на мозокот. Според Американското здружение за срце, физичките вежби го зголемуваат протокот на крв во мозокот и го поттикнуваат растот на нови неврони. Активностите како пешачење, пливање или јога можат да го зголемат вашето расположение и ментална јасност. Исхраната е еднакво важна. Исхраната богата со антиоксиданси, здрави масти, витамини и минерали го обезбедува потребното гориво за функцијата на мозокот. Менаџирањето на стресот преку практики на внимателност, како што се медитација и длабоко дишење, исто така може да ја подобри когнитивната функција. Хроничниот стрес може негативно да влијае врз мозокот, што доведува до проблеми со меморијата и намалени когнитивни способности.

Извор: Timesofindia.com
Фото: Freepik
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот