X
 15.08.2022 Здравје

Експеримент со рожница од свинска кожа им го вратил видот на пациентите

Научници велат дека им го вратиле видот на 20 луѓе кои имале значително оштетен вид со помош на синтетичка рожница направена од кожа од свиња.

Во ново истражување се опишува како истражувачи од Индија и од Иран создале синтетички рожници од таканаречен колаген од замрзната свинска кожа. Оваа рожница потоа им била имплантирана на 20 лица со многу оштетен вид.

По 24 месеци, во текот на кои не биле забележани никакви несакани ефекти од страна на пациентите, на сите учесници во експериментот им бил вратен видот и способноста да носат леќи.

Во посебни лабораториски истражувања научниците откриле дека синтетичките рожници направени од свински колаген биле многу подолготрајни бидејќи траат најмалку 2 години, во споредба со ткивата од човечки донори кои траат само една или две недели.

Извор: Futurism
Насловна фотографија: Pixabay
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје