X
 15.09.2021 Наука

Научници сакаат да го вратат во живот изумрениот волнен мамут

Сигурно сте слушнале за стартапи кои прават компјутерски чипови, дронови или социјални мрежи. Еден стартап наречен „Колосал“ (англ. Colossal) има различна цел: да го врати во живот изумрениот волнен мамут до 2027 г. користејќи ја технологијата за уредување гени КРИСПР.

Поточно, планот е да се вратат некои генски карактеристики на изумрениот мамут, како малите уши во слоновите, создавајќи хибридно животно. Основачи на компанијата се претприемачот Бен Лем и професорот Џорџ Чрч од медицинскиот факултет при „Харвард“.


Фото: Wikipedia/Thomas Quine

Главната цел на компанијата е да го врати волнениот мамут за тој повторно да живее на Арктикот. Според планот, првите бебиња треба да бидат родени во следните 4-6 години. Компанијата, со седиште во Далас, досега собрала 15 милиони долари, а во неа работат 19 лица.

Според Лем, компанијата се фокусира на зачувување на видовите и заштита на биодиверзитетот. Со враќање на волнениот мамут може да се зачува генскиот печат на азиските слонови кои сега се загрозени, пишува „Си-нет“.

Компанијата планира да го врати и волнениот носорог, кој е роднина на загрозениот суматриски носорог.

Извор: Cnet
Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука