X
 11.01.2016 Наука

Како изгледа морето на -28 степени?

Во последните неколку месеци, последиците од климатските промени се забележуваа во повеќе различни делови од светот.

ГАЛЕРИЈА

Финска годинава ја има најтоплата зима досега. Но, сепак, зимата започна и таму, и тоа оваа недела, кога температурата се симна одеднаш на -28 целзиусови степени во Хелсинки.

Феноменот кој го забележале Финците бил чад над замрзнатото море кој се создал поради снижувањето на температурата.

Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука