X
 19.01.2016 Наука

Сеф на Арктикот чува примероци од илјадници семиња

На Арктикот е изграден посебен сеф за складирање на илјадници семиња. Научниците стравуваат дека поради влијанието на климатските промени и пролонгираните конфликти може да имаат катастрофални последици за прехранбените култури од целиот свет.

 

seme


Глобалниот сеф за семиња е изграден во внатрешноста на планината, близу градот Лонгербјен на далечните Свалбард Острови. Во сефот се наоѓаат илјадници семиња примероци од десетици различни земји.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука