X
 14.02.2016 Наука

Нил Де Грас Тајсон за откритието на гравитационите бранови

Астрофизичарот, авторот и водителот Нил Де Грас Тајсон го споделува неговото мислење за најновото откривање на гравитационите бранови. Тој не` потсети дека планетата Нептун беше математички предвидена пред за прв пат да биде забележана, како и орбитата на Меркур која правилно била објаснета со Ајнштајновата поправка на теоријата за гравитација на Њутн.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука