X
 20.03.2016 Наука

Како изгледа радијацијата?

Скоро не постои личност на светот која не знае за катастрофалното влијание на радијацијата врз живите суштества и животната средина. Овој тивок и невидлив убиец може да остави ненаселени области многу години.

 

радијација


Но, дали знаете како радијацијата всушност изгледа?

Тимот на каналот „Cloudylabs“ на Youtube сними како парче ураниум емитува радијација. Имено, тимот на научници во посебна просторија на температура од -40 степени Целзиусови поставил ураниум, врз кој истурил алкохол за да сними радијација која се ослободува во процесот на распаѓање на ваков радиоактивен материјал. 

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука