X
 04.07.2016 Живот

Во Јамајка ќе се воведат автомати за марихуана на аеродромите

Владата на Јамајка размислува за предлогот за воведување на киосци и автомати за продажба на марихуана на аеродромите.

 

marihuana


Предлогот бил даден откако минатата година стана легално да се поседуваат до 60 грама алкохол.

Органите задолжени за одобрување на употреба на мархиуана размислуваат за предлогот за продажба на аеродромите, а се смета дека ова би бил одличен предлог за привлекување на повеќе туристи кои сакаат законски да купат и да поседуваат марихуана.

 

marihuana


Еден добар пример за сличен бизнис и државна наплата на приходите од продажбата даваат Канада и Колорадо. Во Колорадо минатата година се продадоја медицинска и рекреативна марихуана за околу милијарда долари, а државата за тоа наплатила 135 милиони долари данок.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот