X
 22.07.2016 Живот

Работи кои ги забрани Ердоган после државниот удар

Турција е држава во криза и претседателот Реџеп Тајип Ердоган прави се да ја задржи моќта по пропаднатиот државен удар. Тој изјави дека ќе и даде моќ на Владата да ги прошири санкциите, која веќе уапси премногу луѓе и затвори стотици училишта. Но тоа не е единствената работа која ја направил за да ја стегне контролата.


1. Забранети работни патувања

Конзулот на високот образование им забрани на академците да патуваат на работни патувања надвор од земјата. Тие исто така им кажале на универзитетите дека академците кои се веќе во странство и работаат или студираат таму, треба да се вратат дома што е можно најбрзо.

2. Забранет Твитер

Групите за човекови права долго време протестираат против Владата на социјалните мрежи. Следејќи го државниот удар, интернет мониторингот им дозволи на луѓето да ги следат настаните во живо и да пишуваат твитови. Турција често става забрани на социјалните мрежи, посебно кога доаѓа време за избори.

3. Заборавете на Викиликс

Турција ги тргна граѓаните од пристапот до WikiLeaks, страница која објавува тајни информации. Банирањето е да не се читаат детали за структурата на државната моќ и за Владата. Сепак Викиликс најде начин како да се справи со ова.

4. Слобода или изразување

Турција редовно ги сензорира медумите како Амнести Интернационал. Амнести велат дека Владата сакала да истражува и да ги казни сите одговорни за државниот удар, но не треба да биде направено по цена од слобода на говорот.

5. Интернет

Посетете некои интернет страници и ќе бидете во неволја. Според Амнести, институциите блокирале повеќе од 20 веб страници за вести, во деновите кога државниот удар се случил. Се смета дека и понатаму ќе бидат блокирани.


Подготвил: Драгана Петрушевска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот