X
 23.08.2016 Живот

Дознајте дали во вашиот видик постојат слепи точки

Визуелното поле е област на просторот кој може да се гледа истовремено - целта е настаните околу вас да „го фатат вашето око“ и да бидат забележани. Често пати луѓето го сфаќаат визуелното поле здраво за готово.

 

test


Тестот ви дава можност да детектирате одредена дисфункција на централниот и периферниот вид која може да биде предизвикана од разни медицински состојби како што е глауком, мозочен удар, тумор на мозокот и други невролошки дефицити.

Дознајте дали во вашиот видик постојат слепи точки со овој помош на овој тест кој можете да го направите ТУКА.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот