08.10.2016 Култура

Теорија што ќе го промени начинот како го гледате "Титаник"

Има една застрашувачка теорија од фановите на филмот “Титаник“, која целосно ќе го промени начинот на кој ја гледате оваа безвременска приказна. Зошто Џек умре? Тоа парче дрво можеше да ги држи и него и Роуз. Или би можеле да го земат и да излезат од ледената вода. Што ако причината што Џек не можел да го дели парчето дрво беше затоа што Џек никогаш не бил таму?

Титаник

Да, дами и господа, бидете трпеливи: уште една теорија на фановите што ќе ви даде нови перспективи на вашиот ум. Оваа особено е една, измислена од страна на reddit корисник, се чини дека била наоколу некое време, но повторно се појави оваа недела.

Се сеќавате на оваа сцена, во која Роуз сака да се фрли себеси од бродот во сигурна смрт, бидејќи таа не сакаше да се омажи за Caledon Hockley? Тоа е исто така првиот пат кога Роуз и Џек вистински се запознаваат, кога тој ја спасува ...

Роуз

Но, што ако тоа беше моментот кога Роуз претрпи душевна тага и го поттикна Џек да се справува со нејзината депресија?

Џек е романтичен, мил, авантурист и убав. Маж од соништата.

Да се ​​потсетиме на зборовите што тој и ги кажа:

“Ако не заборавиш, ти ќе умреш“.

“Што ако нејзината потсвест и вели на неа да живее?“

Теоријата тврди дека Џек претставува издржливост и цврстина за Роуз. Конечниот мал доказ е дека не постои трага дека Џек некогаш бил на палубата. Во ред, неколку корисници истакнаа дека тоа е затоа што Џек добил билет од некој друг во покер игра. Сепак, кога Роуз како постара жена, била запрашана за тоа зошто нема документација како евиденција дека Џек бил на бродот, вели таинствено: “Ако не бил на бродот, каде бил тогаш?“

стара Роуз

Ајде, признајте го тоа: никогаш нема да бидете во можност да ја гледате последната сцена на ист начин повторно.
Подготвил: Светлана Петковска

Култура