X
 13.11.2016 Живот

Како звучат милион пингвини собрани на едно место?

На островот Заводовски, кој се наоѓа на југот на Атланскиот океан, живее најголемата колонија на пингвини во светот. Ги има повеќе од милион и пол пингвини, што е навистина многу кога ќе се соберат на една место.

Дејвид Атенбороу за BBC снимил нов докемнтарен серијал за животни „Планета Земја 2“, продолжение на делот пред десет години, кој наиде на воодушевувачки прием кај гледачите. Тој користел нова технологија за снимањето на серијалот и оригинална музика од познатиот Ханс Зимер. Се работи за една нова перспектива за животот на пингвините. На BBC серијалот го претставиле со навистина интересна најава : „Еве како пингвините поминуваат во сабота!“


Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот