X
 18.12.2016 Живот

Како возрасните заработуваат пари од видеа со играчки?

„YouTube“ е видео пребарувач кој не само што го користат возрасните, туку и помалите деца. И кога човек ќе помисли дека малите деца ги пребаруваат нивните најомилени цртани филмови и ликови на овој пребарувач, денешните деца уште повеќе изненадуваат.

 

2


Моментално, најпопуларни видеа се видеата на кои возрасни луѓе отпакоуваат играчки за мали деца. Најпопуларни се видеата на кои се отпакуваат нови технологии, а нивната популарност го достигна врвот овие неколку години со 1 милијарда прегледи само за 2014 година. Во просек, видеата кои го содржат зборот „unboxing“ имаат просечно 10.000 прегледи.

Така на пример, каналот „Ryan's Toy Reviews“ нуди видеа на кои 4 годишниот Рајан отпакува играчки и игра со нив. Каналот беше лансиран во 2015 година, а денес има повеќе од 5.4 милиони следбеници. До ноември 2016 година, имаше многу повеќе прегледи од било кој канал - 182.6 милиони за само една недела - 15-та недела по ред. Рајан е повеќе популарен од Џастин Бибер.

Меѓутоа Рајан, кој е на иста возраст како и децата кои го гледаат, не е типичниот демографски „презентер“ на овие видеа. Наместо тоа, голем дел од луѓето кои отвораат играчки и играат со истите се возрасни.

 

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот