X
 20.12.2016 Наука

Чуден метеоролошки феномен на небото ја менува нашата планета

Реките на небото се вистински метеоролошки феномен кој може да ја ублажи сушата или да предизвика масовни поплави и снежни бури. Познат и како „атмосферски реки“, овој феномен се движи околу атмосферата на земјата.

 

Метеоролозите во Калифорнија се особено заинтересирани за атмосферските реки бидејќи тие создаваат некаде од 30 до 50 отсто од годишните врнежи во државата. Всушност, земјоделците се надеваат дека атмосферските реки може да помогнат во намалувањето на тековните суши. 

 


Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука