X
 28.12.2016 Економија

Во внатрешноста на највредното место во Англија

Банката на Англија е една од најмоќните институции во Велика Британија. Таа е одговорна за поставување на каматните стапки, за издавање на банкноти и одржување на довербата во британската валута.

 

банка


Централната банка на Велика Британија исто така е еден од најголемите сопственици на злато во светот кое го чува во трезор кој се протега на два спрата.

Во продолжение можете да погледнете како изгледа внатрешноста на трезорите.

 

ГАЛЕРИЈА

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Економија