X
 16.02.2020 Здравје

Митови и вистини за коронавирусот

Повеќе од 60.000 лица од повеќе земји во светот досега заболеле од новиот коронавирус. Најголемиот број од нив се во Кина, каде што, логично, има и најголем број починати и закрепнати. Но, коронавирусот со себе донесе и паника и страв кои се шират во целиот свет. Заедно со паниката се шират и невистини, а луѓето имаат многу недоумици.

Затоа од Институтот за јавно здравје ги издвоија најголемите митови поврзани со овој вирус и ги напишаа вистините.
Насловна фотографија: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје