X
 16.05.2019 Живот

Холандија се заканува со воведување гранични контроли за Источноевропејците

Холандскиот премиер Марк Руте денеска се закани со воведување гранични контроли за државјаните на источноевропските членки на ЕУ, доколку овие земји не се согласат да прифатат поголем број бегалци.

Во интервју за холандската телевизија НОС, Руте вели дека со потпишувањето на Шенгенскиот договор за слободно движење земјите не може да уживаат само во предностите, туку мора да ги преземат и одговорностите што произлегуваат од него.

- Неприфатливо е неколку земји да прифатат најголем дел од бегалците. Она што ние, како западноевропски земји, можеме да го направиме е повторно да воведеме гранични контроли кон државите од Источна Европа - вели Руте.

Како пример Руте ја посочува Унгарија, која. како што вели, на ниту еден начин не им помага на барателите на азил, дури кога тие не ни сакаат да останат во земјата, туку да заминат во некоја друга европска држава.

Забелешката на Руте се однесува на унгарскиот закон за забрана за укажување помош на барателите на азил, поради што најголем дел од нив завршуваат на границите на Унгарија на т.н. ничија земја, каде што немаат пристап ниту хуманитарните организации.

Руте најави дека за неговата идеја за воведување гранични контроли за Источноевропејците веќе разговарал со францускиот претседател Емануел Макрон, а наскоро ќе има разговори и со германската канцеларка Ангела Меркел.

Извор: МИА

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Живот