X
 23.04.2021 Технологија

Холандски војник ѝ пркоси на гравитацијата со помош на нова технологија

Војските во земјите низ светот тестираат најразлични технолошки решенија кои, доколку се појави потреба, треба да им дадат предност на воените полиња. Од специјализирани очила со инфрацрвен вид и зголемена реалност, до егзоскелети што на војниците им помагаат да бидат побрзи и поиздржливи.

Холандската армија, пак, се фокусира на нешто друго. На видео објавено од компанијата „Гравити индустрис“ се гледа како еден војник, припадник на холандските специјалци, успешно тестира костим кој е опремен со четири мини-млазни мотори прицврстени на подлактниците кои достигнуваат 1.050 коњски сили. Со костимот може да се лета со брзина од над 60 километри на час до 8 минути.

Како војникот ѝ пркоси на гравитацијата, може да видите на видеото во кое холандските специјалци прават и вежба за качување на брод.

Треба да се напомене дека холандската армија не е ниту прва ниту единствена што го тестирала овој костим. Претходно истото го направија и британските војници, но засега нема информации дали некоја од овие армии ќе одлучи да набави вакви костими.Извор: Debrief.com
Фото: Screenshot/YouTube
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија