X
 16.06.2024 Здравје

Депресијата може да придонесе за губење на меморијата и обратно

Депресијата може да придонесе за губење на меморијата и обратно, откриле научниците кои следеле речиси 8.200 Британци во текот на две децении. Научниците откриле дека линеарната промена во депресивните симптоми придонела за забрзано губење на меморијата кај испитаниците постари од 50 години. Нивната просечна возраст била 64 години.

Но, не само што депресијата влијае врз меморијата, туку и обратното е точно, заклучиле научниците во студијата објавена од Американското медицинско здружение.

- Побрзата промена во меморијата е реципрочно поврзана со побрза промена на симптомите на депресија со текот на времето - велат американските и британските научници.

Во тимот биле вклучени научници и лекари од Универзитетскиот колеџ во Лондон, Медицинскиот центар при Универзитетот во Рочестер и Медицинскиот факултет во Сасекс.

- Психолошкото расположение и меморијата се суштински поврзани - објаснуваат истражувачите, истакнувајќи дека иако когнитивната дисфункција претходно била поврзана со депресијата, „насоката на оваа асоцијација“ не е јасна.

Учесниците во студијата биле испитувани секоја втора година од 2002 до 2019 година, со тестови за меморија и вербална флуентност, како и процени на симптомите на депресија според Центарот за епидемиолошки студии.

Извор: n1info.hr

Фото: Freepik

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Здравје