X
 03.02.2017 Технологија

Предвидувањето на Марк Цукерберг

Во средата, Марк Цукерберг, за време на четвртиот квартал на компанијата на инвестициските аналитичари им соопшти дека не гледа успех за „Oculus Rift“ кај ајфоните, најмалку една деценија.

марк

„Мислам дека ќе успее за 10 години“, изјави тој додавајќи дека не постои стратегија дека би се случило порано од тоа.

„Беа потребни 10 години за паметните телефони да дојдат до 1 милијарда, откако беа лансирани во 2003 година, така што не гледам стратегија за таканаречената „VR ecosystem“ содржина.

Неговите коментари за виртуелната реалност моментално се најголемото нешто поврзано со „Oculus“, после масивната судска одлука против „Facebook“. Поротата во Далас одлучи дека „Facebook“ ѝ должи 500 милиони долари на компанијата за виртуелна реалност, „ZeniMax“.

Цукерберг вели дека е потребно трпение, и дека „Facebook“ работи на подобрување на полето на виртуелна реалност.

„Барам малку трпение од инвеститорската заедница, бидејќи ќе инвестираме многу на ова поле, бидејќи долго време нема да имаме профит“.

Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Технологија