X
 07.02.2017 Наука

Колку е часот на Марс?

Нејџин Кокс е од првата генерација на „Марсовци“. Како инженер на вселенски летала во НАСА, Кокс работи во тимот кој ги менаџира возилата на САД кои се испраќаат на Марс. Но, работењето од 9 до 5 на друга планета, каде што денот е за 40 минути подолг отколку на Земјата, носи одредени, често и комични предизвици.

Подготвил: Маја Пероска

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука