X
 20.02.2015 Уметност

Реалистични прикази од површината на Марс

Холандскиот уметник Кис Вененбос започнал да создава реалистични прикази од површината на Марс како хоби, меѓутоа оваа активност за брзо време прераснала во сериозен проект.

 

марс


Неговите (тридимензионални) визуелизации на површината на Марс имаат толкав степен на реализам што дури и НАСА ги користела за време на истражувањето на црвената планета.

Вененбос ја користи програмата „Terragen“ за создавање на овие неверојатни реални прикази на Марс кои веќе се најдоа на „National Geographic“ како и во научната серија „Nova“.

 

Линк до галеријата.

Подготвил: Тамара Мисирлиевски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Уметност