X
 01.04.2017 Наука

Џуно испрати неверојатни фотографии од Јупитер

На Џуно, вселенското возило на НАСА, вредно 1 милијарда долари кое беше лансирано во август 2011 година, му беа потребни пет години за да пристигне и да се смести во орбитата на Јупитер.

НАСА
Фото: NASA/SwRI/MSSS/Roman Tkachenko

Досега сондата успеа да фотографира бизарни формации на облаци, мистериозни аурори и успеа да скенира длабоко во дебелите облаци на планетата.

На 27 март Џуно успеа да направи нова серија на фотографии и да направи стриминг на податоците назад до Земјата. Испратените фотографии астрономите аматери започнуваат да ги претвораат овие фотографии во брилијантни фотографии во боја.

Линк до галеријата.
Подготвил: Тамара Гроздановски

Издвојуваме

Слични вести од Fakulteti.mk

Наука